Login

  

Charlotte Enevoldsen

Konsulent Danske Diakonhjem

Danske Diakonhjem

 

Danske Diakonhjem har været en vigtig sparringspartner i etableringen og opstarten af HospiceLimfjord. Når HospiceLimfjord er i drift vil Danske Diakonhjem fortsat have en  funktion som en administrativ samarbejdspartner

 

Danske Diakonhjem er en selvejende institution, der som en del af folkekirkens diakoni ejer og/eller driver 33 plejehjem og plejecentre, hjemmepleje og praktisk bistand, dagcentre, ca. 800 pleje/ældreboliger, socialpsykiatriske plejeafsnit, boenhed for yngre senhjerneskadede, madudlevering, skærmede afsnit, hospice og café funktioner.

Udgangspunktet for Danske Diakonhjem er et menneskesyn, som betyder, at der altid skal være respekt for og tages hensyn til det enkelte menneskes unikke historie, livssyn, sociale, etniske og religiøse baggrund. Danske Diakonhjem ønsker at være aktive medspillere i at etablere borgerens frie valg. Danske Diakonhjem overvejer derfor at blive godkendt som leverandør af hjemmepleje og praktisk bistand i de kommuner, hvor vi finder opgaven interessant.

Danske Diakonhjem arbejder desuden for etableringen af hospice, nye socialpsykiatriske tilbud, for botilbud til yngre plejekrævende mennesker samt for etablering af seniorboliger. Danske Diakonhjem yder endvidere service til andre diakonale organisationer og er åben overfor at påtage os opgaver der rummes inden for Danske Diakonhjems formålsparagraf.

Du kan finde mere om Danske Diakonhjem under menupunktet "Links"

  

 

Kontakt os:     HospiceLimfjord Skive     Kompagnigade 11     7800 Skive     Telefon: 96 14 87 00     E-mail: info@hospicelimfjord.dkPrint denne side